Spis treści:

Na czym polega digitalizacja procesów biznesowych firmy?

Z pewnością wielu z Was miało okazję spotkać się z słowem digitalizacja w odniesieniu do różnych aspektów współczesnej rzeczywistości. Najczęściej używane było w odniesieniu do digitalizacji dokumentów czyli tworzenia ich cyfrowej wersji. Czym jednak jest dokładnie? co wpływa na jej innowacyjność? W jaki sposób firmy na niej zyskują? W tym artykule postaram się Wam przybliżyć czym w jest praktyce digitalizacja procesów biznesowych firmy i jakie korzyści może przynieść.

Czym jest digitalizacja procesów biznesowych?

Digitalizacja procesów biznesowych firmy to proces przenoszenia tradycyjnych procesów biznesowych do świata cyfrowego. Oznacza to wykorzystanie technologii informatycznych, takich jak systemy informatyczne, aplikacje mobilne, chmura obliczeniowa, automatyzacja procesów, analiza danych. Digitalizacja i transformacja cyfrowa ma na celu ich usprawnienie, uproszczenie oraz optymalizację.

Transformacja cyfrowa może obejmować wiele różnych obszarów takich jak finanse, sprzedaż i marketing, obsługa klienta, logistyka, zarządzanie zasobami ludzkimi czy procesy produkcyjne. Dzięki digitalizacji, firmy mogą znacznie usprawnić swoje procesy biznesowe, co pozwala im oszczędzać czas, pieniądze i zasoby.

Przykładami digitalizacji procesów biznesowych firmy mogą być między innymi elektroniczny obieg faktur i dokumentów. Dodatkowo automatyzacja procesu zamówień oraz wirtualne biura, elektroniczne systemy zarządzania dokumentacją kadrową i wiele innych. Digitalizacja procesów biznesowych jest ważnym elementem transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Nowoczesność i innowacyjność technologiczna staje się dziś fundamentem rozwoju biznesów.

Jakie obszary obejmuje digitalizacja procesów biznesowych firmy?

Każda firma, nawet działająca w tej samej branży, ma inną specyfikę oraz wewnętrzne procesy biznesowe. Można jednak w pewnym sensie uogólnić do jakich obszarów działalności stosowana jest digitalizacja i cyfryzacja.

Przykłady digitalizacji procesów przedsiębiorstwa to m.in.:

  • Elektroniczny obieg faktur – przeniesienie procesu wystawiania faktur z tradycyjnego papierowego formularza na elektroniczny. Umożliwia to szybszą i bardziej efektywną pracę oraz ich obieg w przedsiębiorstwie. W tym celu niezbędne jest rozwiązanie do optycznego rozpoznawania znaków i tekstu OCR.
  • Automatyzacja procesu zamówień – wykorzystanie technologii do automatyzacji procesu zamawiania towarów lub usług, dzięki czemu jest on szybszy i mniej podatny na błędy ludzkie.
  • Wirtualne biura i biurka – wykorzystanie technologii w celu zdalnej komunikacji z klientami oraz pracownikami i wspólną pracę na dokumentach. Pozwala to na oszczędność czasu i kosztów związanych z wynajmem biura oraz umożliwia wygodniejszą pracę zdalną.
  • Elektroniczne systemy zarządzania dokumentacją – przeniesienie dokumentów papierowych na formę elektroniczną dzięki czemu mamy łatwiejszy i bardziej efektywny dostęp do informacji.
  • Analiza danych biznesowych – wykorzystanie technologii do analizy danych biznesowych, co pozwala na lepsze zrozumienie rynku i potrzeb klientów oraz na podejmowanie bardziej trafnych decyzji biznesowych.
  • Obsługa spraw i procesów kadrowych HR – elektroniczne zgłaszanie oraz rozliczanie delegacji, urlopów oraz e-Teczki pracownicze to tylko niektóre z kwestii, które mogą podlegać procesowi cyfryzacji.
  • Obsługa klientów – narzędzia CRM oraz do prowadzenia zdalnych prezentacji oraz konferencji pozwalają na łatwiejszą obsługę klientów w dowolnych zakątkach globu. Dzięki takim rozwiązaniom Twoi pracownicy nie muszą jeździć samochodami czy pociągami albo latać samolotami do innych krajów. Dlatego oszczędzają swój czas, a firma nie ponosi tak dużych kosztów.

Digitalizacja procesów biznesowych przedsiębiorstwa ma na celu usprawnienie działań firmy oraz poprawę jej efektywności i konkurencyjności na rynku.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Szukając odpowiednich rozwiązań i partnerów w digitalizacji oraz transformacji cyfrowej naszej firmy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  1. Kompleksowość rozwiązań i aplikacji w ofercie
  2. Dostępność ich zdalnie, online w bezpiecznej chmurze
  3. Doświadczenie partnera w realizacji bardziej zaawansowanych i skomplikowanych projektów;
  4. Skalowalność rozwiązań, która będzie potrzebna gdy potrzeby wzrosną;
  5. Pełne bezpieczeństwo aplikacji i informacji;
  6. Wielojęzyczne interfejsy aplikacji;
  7. Możliwość łatwego konfigurowania i modelowania procesów workflow;
  8. Bogate portfolio referencji oraz case study potwierdzające doświadczenie i kompetencje.

Firmą, która z pewnością może wesprzeć Was w takim procesie jest Uniwers.com

About the Author: Andrzej Daleszczyk

Od 12 lat pasjonuje mnie pozycjonowanie stron internetowych oraz szeroko rozumiany marketing internetowy. Pomagam przedsiębiorcom rozwijać ich biznesy poprzez skuteczne działania promocyjne. W 2014 roku ukończyłem studia podyplomowe z zakresu E-marketingu na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Chętnie pomożemy Twojej firmie

Porozmawiajmy o możliwościach jak rozwinąć Twój biznes!