Spis treści:

5 skutecznych sposobów na promocję firmy w Internecie

Dzięki globalnemu zasięgowi i szerokiej gamie narzędzi, Internet otwiera przed przedsiębiorcami drzwi do nowych możliwości dotarcia do klientów. Wiele osób zadaje sobie i nam pytanie „jakie najbardziej skuteczne sposoby na promocję firmy w internecie?”. Różnorodność specyfiki branż i firm powoduje, że ciężko jest uogólnić ten temat. Jednak jest wiele uniwersalnych i skutecznych sposobów na promocję firmy, które będą miały zastosowanie praktycznie w każdym biznesie. Ważnym jest aby małymi krokami podejmować najbardziej efektywne działania z zakresu marketingu internetowego i być w tym konsekwentnym. W tym artykule przedstawię pięć sprawdzonych i skutecznych sposobów na promocję Twojej firmy online. Od optymalizacji widoczności w lokalnych wyszukiwaniach po wykorzystanie potęgi mediów społecznościowych – każda z tych metod może przynieść znaczące korzyści Twojej działalności. Czy jesteś gotów rozwinąć skrzydła swojej firmy w świecie cyfrowym? Zaczynamy!

Poznaj 5 najbardziej skutecznych sposobów na promocję Twojej firmy w Internecie!

Załóż wizytówkę na Google Moja Firma (Google Maps)

Rozpoczynamy od narzędzia, które jest często niedoceniane, a może przynieść znaczące korzyści – wizytówki na Google Moja Firma. Ciekawi Cię jak efektywnie wykorzystać ten darmowy zasób do zwiększenia widoczności Twojej firmy w lokalnych wyszukiwaniach?

Google coraz mocniej i sprawniej rozwija oraz promuje swoje narzędzia wśród użytkowników. Świetnym przykładem są właśnie wizytówki na Google Moja Firma. Początkowo Google umożliwiało tylko dotarcie do Twojej firmy poprzez ich nawigacje Google Maps. Dziś jest to rozwiązanie o bardzo szerokich możliwościach funkcjonalnych łącznie z katalogiem produktów i usług czy możliwością stworzenia własnej strony internetowej. I najważniejsze jest chyba to, że póki co jest to narzędzie zupełnie BEZPŁATNE. Google coraz mocniej promuje wyświetlanie tych wizytówek. Często wyświetlają się najwyżej w wynikach wyszukiwania dzięki czemu łatwo na nie trafić. To oznacza, że mogą być nawet bardziej skuteczne niż długotrwałe pozycjonowanie stron. Przykładowa mapa wygląda tak:

wizytówka-google-moja-firma

Wskazówki:

Aby poprawić widoczność swojej wizytówki sugeruję pracować nad następującymi elementami:

 • uzupełnij jak najobszerniej swoją wizytówkę;
 • wstaw zdjęcia;
 • wstawiaj co tydzień posty;
 • zbierz pozytywne opinie od klientów (najlepiej aby były kilkuzdaniowe);
 • stwórz wewnętrzną wizytówkę i nasyć ją treściami;

To bardzo prosty, darmowy i skuteczny sposób na promocję firmy w internecie. Świetnie sprawdzi się jako promocja lokalnego biznesu, który opiera się o odwiedziny klienta w biurze firmy. Podobnie sytuacja ma się w przypadku świadczenia usług B2C dla klienta końcowego, który chce aby wykonawca był blisko. Dobrym przykładem może być np. usługa fizjoterapeutyczna, której użytkownicy szukają w pobliżu swojego domu. Wszak przemieszczanie się z jednego końca miasta na drugi z kontuzją lub urazem nie będzie zbyt wygodne i przyjemne. Natomiast będzie to mało skuteczny sposób na promocję firm w Internecie w przypadku biznesów ogólnopolskich. Podobnie nieco mniejsze zastosowanie wizytówki Google Moja Firma będą miały w przypadku biznesów typowo zdalnych i elektronicznych jak np. pozycjonowanie stron, ponieważ to firmy, które zazwyczaj nie przyjmują klientów na miejscu oraz świadczą usługi zdalne.Zachęcamy do zakładania wizytówek na Google Moja Firma. Masz pytania? Zadzwoń!

Twoja strona internetowa

Chcesz skutecznie promować swoją firmę w internecie? Najważniejszym sposobem jest stworzenie dobrze działającej na wszystkich urządzeniach i ładnej witryny. Strona internetowa to fundament Twojej obecności w sieci. Niestety wielu przedsiębiorców tworzyło swoje witryny jeszcze w latach 90 tych lub 10-15 lat temu, kiedy smartfony jeszcze nie były tak popularne lub nie w ogóle nie istniały. W efekcie mnóstwo stron internetowych odstaje wizualnie od konkurencji. Sprawia to, że bynajmniej nie są wtedy jednym z pięciu sposobów na skuteczną promocję w internecie, a co najwyżej marną wizytówką naszego przedsiębiorstwa. Zatem sam zdecyduj jak będzie wyglądała Twoja strona internetowa.

Wskazówki:

 • Stwórz ładną i nowoczesną stronę internetową dopasowaną do Twoich potrzeb oraz Twoich użytkowników;
 • Zadbaj aby dało się ją wygodnie odczytać na urządzeniach mobilnych;
 • Prowadź użytkownika „za rękę” poprzez np. przyciski „Call to action”;
 • Ułatw kontakt z Tobą;
 • Dostarczaj regularnie wartościowe treści dla użytkowników.

To wszystko sprawi, że przez kolejne kilka czy kilkanaście lat Twoi użytkownicy będą dobrze odbierali Twoją stronę oraz często na nią trafiali. Jednocześnie na pewno zwiększy się odsetek użytkowników, którzy skontaktują się z Twoją firmą. Budowa strony internetowej nie jest sprawa prostą i szybką jednak wartą trudu. Często jednak wymagania przedsiębiorców dotyczące nowej strony nie są duże. Wówczas okazuje się, że tworzenie stron internetowych jest prostsze i szybsze niż by mogło się wydawać.

strona internetowa

Reklama Google Ads

20 lat temu gdyby ktoś powiedział nam, że da nam reklamę dokładnie tego o co zapytamy, pewnie każdy spojrzałby na taką osobę co najmniej ze zdziwieniem. Od wielu lat jednak taka reklama jest możliwa. Wcześniej nazywała się Google AdWords, a obecnie reklama Google Ads. To potężne narzędzie do docierania do potencjalnych klientów w momencie, gdy szukają oni Twoich usług lub produktów. Reklama ta odpowiada dokładnie na zapytanie użytkownika i wyświetla mu Twoja stronę internetową. Jak zapewne zauważyliście na zdjęciu ponad Google Maps wyświetlają się te reklamy. Zatem działa bardzo podobnie do pozycjonowania stron internetowych, z tą różnicą, że reklamy Google Ads wyświetlają się powyżej organicznych wyników wyszukiwania. Oprócz wyświetleń reklam tekstowych w wyszukiwarce możesz tworzyć także kampanie reklamowe wizualne, wideo w różnych innych kanałach komunikacji np

I oto poznaliście trzeci z 5 sposobów na skuteczna promocję firmy w internecie. Jedyne czego potrzebujesz to w miarę dobra strona internetowa (czytaj 2 pkt.). Choć od pewnego czasu nawet to nie jest konieczne ponieważ firma Alphabet zaczęła udostępniać reklamy Google Ads dla wizytówek na Google Moja Firma. Są to reklamy płatne. Ty ustalasz budżet np. 500 zł i stawkę za kliknięcie w link do Twojej strony np. 1 zł. Oznacza to, że powinieneś osiągnąć około 500 wejść na stronę. Przeczytaj nasz osobny artykuł na temat tego na czym polega reklama firmy w Internecie.

Wskazówki:

 1. Zanim zaczniesz reklamy upewnij się, że kierujesz je na dobrej jakości stronę lub podstronę;
 2. Na początek ustal niewielki budżet łączny i dzienny oraz za kliknięcie;
 3. Stosuj dopasowania do fraz kluczowych „przybliżone” i [ścisłe] oraz wykluczające;
 4. Stale monitoruj i optymalizuj swoje kampanie;
 5. Mierz konwersję

Fan Page na Facebooku

Przez wiele lat portal Facebook nie był doceniany w zakresie pozyskiwania klientów i promocji firm w internecie. Ostatnie miesiące stały pod znakiem stopniowego ograniczania bezpłatnych zasięgów organicznych na platformie przez właściciela firmę Meta. Niedawno mogliśmy wybrać czy chcemy otrzymywać spersonalizowane reklamy czy za dodatkową opłatą korzystać z portalu bez reklam. To sprawia, że to medium zyskuje na znaczeniu z punktu widzenia marketingu biznesu w internecie. Facebook wraz z rozwojem swojej platformy daje coraz większe możliwości przedsiębiorcom i niejako konkuruje w tej kwestii z Google np. poprzez możliwość zrobienia własnej prostej strony internetowej.

Fan page FB

Wskazówki:

 • Załóż fan page i uzupełnij go możliwe dokładnie i obszernie;
 • Dodaj logo oraz ciekawe zdjęcia;
 • Roześlij zaproszenie do polubienia przez znajomych;
 • Stwórz post sponsorowany promujący Twój fan page w określonej lokalizacji do użytkowników o określonych zainteresowaniach. Na początek wystarczy 100-200 zł.
 • Przygotuj konkurs z ciekawymi nagrodami aby zaangażować użytkowników. Promuj post. Wystarczy nawet 100-200 zł. Konkursy rób zawsze zgodnie z regulaminem portalu. Uważaj aby wszystko było zgodne z przepisami prawa takimi jak RODO oraz inne przepisy i ustawy regulujące tego typu realizacje np. ustawa hazardowa 
 • Twórz ciekawe i merytoryczne posty aby docierać ciągle do nowych użytkowników.
 • Aktywnie komentuj swoje i cudze wpisy oraz angażuj użytkowników.

O ile GoogleAds trafiają do potencjalnych klientów w efekcie zapytania (podobnie jak proces pozycjonowania stron, o którym poniżej), tak w przypadku reklamy na Facebooku trafiamy do osób w lokalizacji i o konkretnych zainteresowaniach. Oczywiście możemy także tworzyć i targetować reklamy jako remarketing dla użytkowników, którzy odwiedzali naszą stronę lub sklep.

Pozycjonowanie strony internetowej

Ostatnim z pięciu skutecznych sposobów na promocję Twojej firmy w internecie jest pozycjonowanie strony. Jest to jedna z najbardziej podstawowych i efektywnych form promocji w wynikach wyszukiwania. Bywa ona jednak często zaniedbywana lub nie wykorzystywana przez przedsiębiorców. Powody takiego stanu rzeczy są różne. Czasem jest to brak świadomości właścicieli firm, a czasem wygórowane stawki za pozycjonowanie, które często nie dają żadnych efektów.

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę ale czasem zdarza się, że wystarczy parę drobnych poprawek aby znacząco zwiększyć widoczność strony, a tym samym ruch na witrynie. Zwłaszcza w przypadku stron o stosunkowo niskiej konkurencji czy firm działających na lokalnych rynkach.

Na czym polega pozycjonowanie stron?

Wpisując jakieś sformułowanie w pasek wyszukiwarki otrzymujemy wynik 10 stron, które zdaniem algorytmów są najbardziej wartościowe przy tym zapytaniu. Ranking ten ciągle się zmienia dlatego właśnie użytkownicy ufają, że treści te są dla nich odpowiednie. Wówczas wchodząc na stronę angażują się w nią i czytają treści. Warto zwrócić uwagę, że wiele rzeczy, by znaleźć się w TOP 10 wyników wyszukiwania, możesz zrobić samodzielnie i zupełnie za darmo.

pozycjonowanie stron internetowych Poznań

Wskazówki:

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek dotyczących pozycjonowania stron i sklepów:

 1. Zacznij od dobrej jakości i technologicznie strony www;
 2. Ustal frazy kluczowe, na które chcesz aby witryna była widoczna;
 3. Popraw wszystkie tytuły stron oraz nagłówki h1, h2 i h3 na stronie zgodnie z wybranymi frazami kluczowymi.
 4. Rozwiń treści i publikuj nowe pamiętając o używaniu w nich fraz kluczowych.
 5. Popraw zdjęcia obniżając ich rozmiar oraz dodając atrybut alt.
 6. Zadbaj o szybkość działania witryny oraz jej użyteczność.
 7. Stosuj linkowania wewnętrzne pomiędzy wpisami i podstronami.

Pozycjonowanie strony internetowej da Twojej firmie więcej odwiedzin i więcej zapytań od klientów. 

Podsumowanie – 5 skutecznych sposobów na promocję firmy w Internecie

W ten sposób dotarliśmy do końca artykułu „5 skutecznych sposobów na promocję firmy w internecie”. Podsumowując, Internet oferuje bardzo szerokie możliwości promocji i rozwoju Twojej firmy. Każda z omówionych metod – od Google Moja Firma, przez nowoczesną stronę internetową, Google Ads, Fan Page na Facebooku, aż po pozycjonowanie – ma swój unikalny sposób na zwiększenie widoczności Twojej marki w cyfrowym świecie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest ciągłe dostosowywanie i optymalizacja Twoich działań marketingowych oraz przede wszystkim konsekwencja. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci skutecznie promować swoją działalność w Internecie i osiągnąć zamierzone cele biznesowe oraz rozwinąć skrzydła. Powodzenia!

About the Author: Andrzej Daleszczyk

Od 12 lat pasjonuje mnie pozycjonowanie stron internetowych oraz szeroko rozumiany marketing internetowy. Pomagam przedsiębiorcom rozwijać ich biznesy poprzez skuteczne działania promocyjne. W 2014 roku ukończyłem studia podyplomowe z zakresu E-marketingu na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Chętnie pomożemy Twojej firmie

Porozmawiajmy o możliwościach jak rozwinąć Twój biznes!