Spis treści:

W ostatnich dniach i tygodniach zrobiło się bardzo głośno o szyfrowanych walutach elektronicznych czyli kryptowalutach. W dużej mierze za sprawą dynamicznego wzrostu cen tych walorów. Większość kryptowalut szybko zyskuje na wartości oraz coraz większe zainteresowanie. To  samo dotyczy giełd kryptowalut. Przeżywają one prawdziwe oblężenie. Wśród nich jest również nie jedna polska giełda kryptowalut. Oczywiście najwięcej użytkowników na pewno zdobywa polska giełda kryptowalut i Bitcoin Zonda jednak jest też kilka innych, które coraz mocniej promują się w internecie i nie tylko. Dziś spróbuję przybliżyć wam jakiego typu formy marketingu internetowego może wybrać polska giełda kryptowalut gdy chce zdobyć więcej użytkowników.

Jakie sposoby marketingu internetowego będą miały sens gdy chodzi o promocję takiego podmiotu jak polska giełda kryptowalut?

Wbrew pozorom sprawa wcale nie jest taka prosta i oczywista jak by mogło się wydawać. Po licznych fraudach, scamach i oszustwach w trakcie i po ostatniej hossie z lat 2017/2018 Google oraz Facebook zabroniły promocji poszczególnych projektów kryptowalutowych oraz platform do handlu i ich wymiany. Aby móc promować się poprzez Google ADS trzeba mieć specjalną licencję i zgodę od Google. W praktyce po wpisaniu frazy „polska giełda kryptowalut” w wyszukiwarkę Google otrzymujemy wynik bez reklam:

Z pewnością stanowi to spore utrudnienie zarówno dla właścicieli polskich platform oraz dyrektorów zarządzających marketingiem. Niestety raczej odpadają także takie formy promocji jak wizytówki Google Moja Firma, gdyż te lepiej sprawdzają się do promowania biznesów lokalnych.

Zatem jak może się promować polska giełda kryptowalut?

Wygląda na to, że jedną z kluczowych form marketingu internetowego jaki może wybrać jakakolwiek nowa lub istniejąca polska giełda kryptowalut będzie pozycjonowanie strony. Ta forma promocji w przypadku takich podmiotów okazuje się jedną z najbardziej skutecznych oraz długotrwałych dzięki czemu przynosi spore korzyści takim platformom. Wiele z nich ma również rozbudowane programy afiliacyjne (tzw. programy partnerskie), które polegają na tym, że w zamian za polecanie użytkowników otrzymujemy prowizję kwotową lub od obrotu. To zdecydowanie dobry kierunek. Bazując na takich programach afiliacyjnych powstało w ostatnich wiele różnych stron internetowych. Inne portale zbierając różne informacje o poszczególnych giełdach lub np. kursach kryptowalut podlinkowują banerami lub przyciskami poszczególne platformy zachęcając do rejestracji. Często można spotkać różne osoby nagrywające mniej lub bardziej ciekawe materiały filmowe i udostępniając je na Youtube. Zazwyczaj w nich lub pod nimi znajdują się takie linki referencyjne. Trzeba jednak pamiętać, że Youtube również uniemożliwia publikowanie reklam video i display kryptowalut oraz giełd więc jest to jedyna taka forma, na tym portalu która jest legalna i dostępna. Polska giełda kryptowalut podobnie jak jej zagraniczne odpowiedniki może promować się również poprzez tzw. marketing szeptany na forach internetowych.

Pozycjonowanie organiczne to najlepsza forma promocji kryptowalut?

Wygląda na to, że jest to obecnie jedna z najlepszych i najskuteczniejszych form promowania szyfrowanych walut elektornicznych. W jaki sposób szukają najczęściej użytkownicy? Jak wiemy każdy jest inny i wpisuje nieco inne sformułowania. Częstymi sposobami jest wpisywanie zapytań o to jak i gdzie kupić kryptowaluty. Przykładowe frazy kluczowe to np. jak kupić Bitcoina? Gdzie kupić kryptowaluty? Jak kupić Ethereum lub gdzie kupić Ehtereum (ETH)? To najczęściej wpisywane pytania. Oczywiście popularnymi hasłami są „giełda kryptowalut” czy „giełda Bitcoin” lub wspominana już fraza „polska giełda kryptowalut” lub często zamiennie stosowana przez użytkowników „polska giełda Bitcoin”. Zaawansowani użytkownicy jednak rzadko używają tej drugiej formy gdyż jest już nieco przestarzała. Obecnie wszystkie nowoczesne i popularne platformy handlu i wymiany cyfrowych walut udostępniają nie tylko kupno Bitcoina ale również co najmniej kilku lub kilkunastu innych kryptowalut. Do tych najbardziej znanych i popularnych oprócz wymienionego już wcześniej Bitcoina (skrót BTC) należą także Ethereum (skrót ETH) oraz Litecoin (LTC), Ripple oraz od niedawna Binance Coin, Cardano czy Polkadot. W ten sposób giełdy bitcoin przeistoczyły się w giełdy kryptowalut. Najlepsze z nich mają w swojej ofercie nawet po kilkaset lub kilka tysięcy różnych par. Niestety nie wszystkie nadal pozwalają na kupno lub wymianę za waluty tradycyjne. Wynika to z dość restrykcyjnych przepisów prawa z tym związanych.

Podsumowanie

Niestety ostatnie lata ograniczyły dość mocno możliwości promocji giełd kryptowalut. Wynikło to z licznych problemów oraz oszustw na tym rynku. Nieliczne formy promocji w internecie jakie zostały dają takim podmiotom jak polska giełda kryptowalut BitBay dość ograniczone szanse na działania marketingowe. Jednak jak widać te i inne podmioty w trakcie trwającej hossy radzą sobie bardzo dobrze.

About the Author: Andrzej Daleszczyk

Od 12 lat pasjonuje mnie pozycjonowanie stron internetowych oraz szeroko rozumiany marketing internetowy. Pomagam przedsiębiorcom rozwijać ich biznesy poprzez skuteczne działania promocyjne. W 2014 roku ukończyłem studia podyplomowe z zakresu E-marketingu na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Chętnie pomożemy Twojej firmie

Porozmawiajmy o możliwościach jak rozwinąć Twój biznes!