Pozycjonowanie stron internetowych polega na podnoszeniu pozycji witryny w odpowiedzi na zapytanie wpisane do wyszukiwarki przez użytkownika. W praktyce składa się z optymalizacji witryny tzw. on-site oraz działań mających na celu link building czyli działania off-site.

To działania mające na celu zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwarek internetowych dla określonych fraz kluczowych. Proces ten jest nieodłącznym elementem strategii SEO i wymaga zarówno wiedzy technicznej, jak i marketingowej.

Pozycjonowanie w praktyce polega na:

 1. Dobór słów kluczowych. Najważniejsze to wiedzieć i zrozumieć, jakich zapytań używają użytkownicy, szukając produktów lub usług oferowanych przez daną stronę.
 2. Optymalizacja on-site. Prace na stronie obejmują poprawę kodu HTML, struktury URL, metadanych, zwiększenie prędkości ładowania strony, zapewnienie kompatybilności z urządzeniami mobilnymi oraz optymalizację treści pod kątem użytych fraz kluczowych.
 3. Tworzenie wartościowych treści. Wysokiej jakości, unikalne i angażujące treści, które odpowiadają na potrzeby i pytania użytkowników, są fundamentem pozycjonowania.
 4. Optymalizacja off-site. Wysokiej jakości linki przychodzące z innych witryn (backlinks) podnoszą autorytet i zaufanie do strony, co jest ważnym sygnałem dla wyszukiwarek.
 5. Zapewnienie dobrej użyteczności (UX). Strona powinna być intuicyjna i przyjazna dla użytkownika, co zwiększa czas jego interakcji z witryną i zmniejsza współczynnik odrzuceń (bounce rate).
 6. Współpraca z social media. Choć bezpośredni wpływ mediów społecznościowych na pozycjonowanie jest tematem dyskusji, nie ulega wątpliwości, że generują one ruch i mogą poprawiać widoczność marki.
 7. Analiza konkurencji. Rozumienie strategii konkurencji pozwala na dostosowanie własnych działań w taki sposób, aby wyprzedzić ich w wynikach wyszukiwania.
 8. Monitorowanie i analiza danych są niezbędne w procesie pozycjonowania. Używa się narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, aby śledzić zachowania użytkowników na stronie, stopień realizacji założonych celów biznesowych (np. konwersje) oraz efektywność poszczególnych działań SEO. Na podstawie tych danych, strategia pozycjonowania jest na bieżąco dostosowywana.
 9. Pozycjonowanie stron internetowych poprzez frazy longtail czyli długi ogon. Nazywane bywa także pozycjonowaniem szerokim, które obejmuje dłuższe i bardziej szczegółowe zapytania związane z główną frazą.

Pamiętajmy również o aspektach technicznych:

 • Responsywność. Strona musi być dostosowana do wyświetlania na różnych urządzeniach.
 • Schema Markup. Zastosowanie odpowiednich znaczników strukturalnych może poprawić wygląd wyników w wyszukiwarce poprzez dodanie tzw. rich snippets.

Pozycjonowanie jest procesem wymagającym ciągłych działań i aktualizacji w odpowiedzi na zmieniające się algorytmy wyszukiwarek i preferencje użytkowników. Strategie pozycjonowania, które były efektywne kilka lat temu, mogą być obecnie nieaktualne lub nawet szkodliwe dla widoczności strony. Dlatego też, kluczowe jest stałe kształcenie się w dziedzinie SEO i śledzenie branżowych nowinek.